wtorek, 16 lutego 2021

Wieści z terminali

Bałtyk: Świnoujście i Kłajpeda.

W połowie lutego na Bałtyku operują dwa metanowce z amerykańskim LNG dowożonym:

- z Elba-Savannah do Świnouścia / Mineva Psara. Pisałem o szczegółach tej dostawy. W gazoporcie nieustająco trwa bagrowanie południowo-zachodniego narożnika basenu. Wywózkę urobku na odkład do 15.02. realizowały równocześnie Hegemann IV i Inż. Stanisław Łęgowski, który w tym dniu oddalił się na redę …Władysławowa. Hegemann IV nadal pogłębia gazoport.

- z Freeport do Kłajpedy / Cool Runner – znany w Świnoujściu z [95] dostawy w 2020, też z Freeport. Będzie to 90. ogółem dostawa i 3. ładunek od tego wytwórcy w historii importu LNG przez Litwę.
Trwa zwózka do Kłajpedy (FSRU Independence) amerykańskiego LNG w zastępstwie norweskiego gazu skroplonego z unieruchomionego od IX 2020 roku terminalu na wyspie Melkøya.
Ale obecna dostawa następuje po nieoczekiwanej, półtoramiesięcznej, przerwie! 05.01.2021 roku z Sabine Pass wypłynął Arctic Voyager, z zapowiedzią (AIS) portu docelowego Kłajpeda, zgodnie z grafikiem zawinięć (jest takowy! - ogólnie dostępny!). Jednak 14.01. zmieniono plan rozładunków i usunięto tę dostawę, a Arctic Voyager na Atlantyku zmienił kurs na Gibraltar, następnie na Port Said, a ostatecznie popłynął do Incheon w Korei - rozładunek odbył się 10-11.02.

***** ***

Ras Laffan.

Z aktualnych (jesień-zima) importerów katarskiego LNG, obsługiwanych przez Q-Flex,
brakuje na skanie Tajlandii, Bangladeszu, Pakistanu i okazjonalnie Kuwejtu.

10.02. z Ras Laffan odpłynął Mozah - pierwszy w tym roku Q-Max z kursem do Suezu i Europy. Port docelowy nieokreślony. Jest to pierwsza wysyłka od 06.10.2020 roku największym metanowcem w światowej flocie - jeden z 6 o największej poj. nominalnej wśród 14(+1) Q-Max. Po ponad 4 miesiącach! Tym poprzednim był Al Dafna z ładunkiem do Milford Haven.

***** ***

Wyspa Krk - Omišalj.

Do Chorwacji - dla FSRU LNG Croatia, płynie druga dostawa LNG (ETA 03.03.), tym razem z nigeryjskiego Bonny. Dowózkę realizuje metanowiec Adam LNG po załadunku w dniach 14-15.02. Dziękuję za wypatrzenie nietypowej dostawy.

***** ***

(+)

W połowie stycznia 2021 roku British Petroleum (BP) wyczarterował LNG Abalamabie pływający pod banderą Bermudów, armator Bonny Gas Transport, właściciele: Nigerian National Petroleum, Shell, Total i Eni, za kwotę 350 000 $ za dobę, prawdopodobnie dla dowózki LNG Freeport → Aliaga (22/24.02.- 09/10.02.). Uff… padł światowy rekord dobowej stawki czarterowej metanowca.

Wacław Sałaban, luty 2021 roku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,