wtorek, 16 marca 2021

Trwa intensywne bagrowanie w gazoporcie

Do duetu bagrujących pogłębiarek Hegemann IV (od 06.01.) i Inż. St. Łęgowski (24.01.) dołączyła para (09.03.): pogłębiarka Roland X i szalanda Darss. A po wypłynięciu Al Sheehaniya przypłynęła (15.03.) bratnia szalanda Zingst. Proporcja bander zaangażowanych jednostek 4:1 (Niemcy : Polska - Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o.).


Ciasno jest w basenie gazoportu. Zingst wypłynął z urobkiem na odkład.

Trwający ostatnio sztormowy wiatr odlądowy i intensywne zmiany stanu wody - ostatnio skok osiągnął 80 cm (mikropływy!), sprzyjają oczyszczaniu się basenu gazoportu w trakcie intensywnego jego bagrowania. Urobek z pogłębiania jest wywożony na odkład, gdzie kiedyś było >12m głębokości [orientacyjna pozycja: N 54o 06,5’; E 14o 27,0’].

Poniżej precyzyjna wizualizacja obszaru pogłębiania i lokalizacji nowego stanowiska rozładunkowo-załadunkowego dla metanowców (do wielkości Q-Flex), oraz załadunkowego dla bunkierek LNG.

[autor wizualizacji Sylvan91]

Założenie projektowe dotyczące wielkości jednostek dla nowych stanowisk cumowniczych:
- jedn. o poj. 7.500-220.000 m3 [dł. całk. 110-320 m, zanurz. do 12,5 m] dla stanowiska o charakterze rozładunkowo-załadunkowym (po stronie NE budowanego pirsu), też z funkcją przeładunkową, tj. odbiorczą od istniejącego stanowiska rozładunkowego bez pośrednictwa zbiorników lądowych - przeładunki statek-statek z wykorzystaniem wyłącznie lądowej infrastruktury przesyłowej.
 - bunkierki o poj. 500-7.500 m3 i jedn. bunkrowane [dł. 50-110m, zanurz. do 6m] - stanowisko na SW.

Natomiast na południu Świnoujścia, ŚWINOKRET drąży tunel pod Świną z kierunku niemieckiego!
To zdrada, czy powrót do Macierzy? A co z urobkiem z rycia tunelu? Może usypać kopiec? Czyj? Może Narodowego Niezłomnego Wiertła Wolności? Oczywiście, pod warunkiem, że nie przewierci się omyłkowo, w ramach sabotażu, do basenu gazoportu!

Wacław Sałaban, marzec 2021 roku.

Najnowszy blamaż polskiego dziennikarstwa: Oddział Dolnośląski Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyjął do swojego grona byłego księdza Jacka Międlara.

2 komentarze:

  1. Zarówno rozładunek jak i załadunek oraz bunkrowanie, będzie się odbywało z jednej strony przy uniwersalnym stanowisku. Nie ma w planach pogłębiania części od strony SW.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za aktualizację - pisałem w oparciu o Załącznik 1 do SIWZ - „Wybór doradcy technicznego dla inwestycji rozbudowy Terminalu LNG … w Świnoujściu”.

      Usuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,