wtorek, 9 marca 2021

Zawinięcie Golar Bear

Samo wpłynięcie zostało opóźnione o 6h w wyniku silnego stałego wiatru - powyżej granicy 10 m/s. [118.] dostawa ogółem została wytworzona w Sabine Pass, ale nie wiem w ramach jakiego kontraktu była realizowana, tzn. kto jest jej sprzedawcą*. Jest to 15 ładunek z tego terminalu (różne formy sprzedaży), spośród dotychczasowych 26 amerykańskich. Wielkościowo przeciętny - 1000 GWh, przy średniej 1003 GWh dla dostaw z USA. Ale szczególny - zawierał dwudziestodwumilionowy kubik LNG dostarczony do Terminalu Świnoujście.

07.03.2021 r. ok. h1440.

Golar Bear przy wypływaniu (zanurzenie 9,4 m) zachował się dość zaskakująco, w połowie toru podejściowego, po minięciu pary pław „9”-„10”, zszedł z toru na E, tam zrobił nawrót przez LB, następnie stanął w dryf, a po około 2h powrócił na rutę wyjściową i odpłynął. Coś zapomniał zabrać/ zostawić?

Jest to pierwsza dostawa marcowa, kolejne będą katarskie, 78.- Al Sheehaniya (13.03.) i 79.- Al Khuwair (21.03.). Czy będzie czwarta w marcu?

Wacław Sałaban, marzec 2021 roku.

* Dyletanctwo informacyjne. Również bez oficjalnego komunikatu PGNiG, jest decyzja spółki skarbu państwa o zaprzestaniu prowadzenia projektów pozyskiwania (wydobycia) metanu w ramach odgazowywania przedeksploatacyjnego pokładów węgla kamiennego w obecnych i przyszłych kopalniach. Winne są pandemia, Europejski Zielony Ład! Metan z pokładów węgla miał wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne w Polsce dając nawet, wg. zapowiedzi, 1,0-1,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie, tj. wymiar 8-12 ładunków dowiezionych metanowcami Q-Flex, czyli wymiar jednego z importowych kontraktów katarskich. Czyli info nie zasługuje na komunikat spółki skarbu państwa kroczącej od sukcesu do sukcesu

1 komentarz:

  1. Jednostki LNG na tle mostu przez Wielki Bełt są bardzo fotogeniczne. Nie zawsze udaje się złapać widoczek, bo noc, bo mgła, bo pod słońce, tym razem z powodzeniem udało się . Brawo.
    Pomysł odmetanowania złóż węgla kamiennego jest efektowny i w realizacji nieefektywny. Ten pieroński metan zawsze gdzieś ze złoża ucieknie i trudno inwestorom wytłumaczyć straty. Le4piej przemilczeć (taka strategia?).

    OdpowiedzUsuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,