sobota, 26 czerwca 2021

GasLog Windsor zadebiutował

Mimo nieśpiesznych oficjalnych zapowiedzi tej dostawy (bywały inne jeszcze dłużej „utajniane”), zawinięcie GasLog Windsor odbyło się precyzyjnie w terminie głoszonym z mostka metanowca (AIS) od momentu jego wypłynięcia z Cove Point.


Godzinę po podniesieniu kotwicy przez GasLog Windsor na redzie Świnoujścia i po przyjęciu pilotów przy pławie N-1, w tym samym miejscu zakotwiczył EnergyEndeavour na tygodniowe wyczekiwanie. Będzie to … 60 metanowiec który zawinie do Świnoujścia!

Nietypowe „zagęszczenie” metanowców na Zatoce Pomorskiej, ale takowe bywały - sporadycznie.
59. i 60. różny metanowiec - jeden kończy import LNG w I półroczu, drugi zainauguruje import w II połowie 2021 roku.

Po szczegółowej zapowiedzi tej dostawy, obecnie powtórzę istotne dla niej dane statystyczne. Była to ogółem [131.] dostawa, 18 i ostatnia w I p. 2021, 31 amerykańska ogółem i 8 w tym roku, 5 ogółem z Cove Point (16 miesięcy od poprzedniej: [85.], 26.02.2020 - Maran Gas Apollonia). Wielkościowo ładunek był z tych dużych (1059GWh), gdyż GasLog Windsor to nowy, konwencjonalny metanowiec.

Bardzo niepozorne było to zawinięcie: późno oficjalnie ujawnione wraz z pewnym krygowaniem się (ZMPSiS → w *; w PS; 4 źródła informacji); szybko zrealizowane wpłynięcie do gazoportu, tj. w 2,5h - mierzone od momentu przyjęcia pilotów na redzie przy pławie N-1; szybki rozładunek w ramach 1 doby terminalowej i rozrachunkowej (czyli naprawiono ramię rozładunkowe - uprzednie 3 rozładunki były przewlekłe); krótki pobyt w gazoporcie (nie rekordowy!), trwający: doba + kwadrans (mierzone między momentami mijania główek portu); oraz przede wszystkim, było to całkowicie pominięte zawinięcie przez stosowne media, tzn. całkowicie niezauważone.
Co potwierdza, że mimo amerykańskiego terminalu wytwórczego (Cove Point), nie była to dostawa …amerykańska! Brytyjski podmiot handlowy spółka Centrica.


26.06. h1042. GasLog Windsor po rozładunku i po „odlichtowaniu” pilotów obrał kurs na Wielki Bełt.
Energy Endeavour w oczekiwaniu na koniec miesiąca/kwartału i opróżnienie zbiorników lądowych - regazyfikacja LNG.

***** ***

Wracając do zapowiedzi, tych oficjalnych i … mniej oficjalnych - lipcowy import jest wysoce jawnie określony: 2 ładunki z Corpus Christi, 02(01?).07. Energy Endeavour i 19.07. BW Pawilon Vanda, oraz dostawa katarska, dowieziona przez Al Ghashamiya będącego w drodze na M. Śródziemnym, z prawdopodobnym ETA 09/10.07.
To nietypowa sytuacja dla Terminalu Świnoujście, że w dniu rozładunku były znane kolejne 3 dostawy - skąd, czym, (+/-) kiedy i typowo nie wiadomo od kogo (x2 ↑). Czy będzie w lipcu jeszcze 4 dostawa?

Wacław Sałaban, koniec czerwca 2021 roku.

PS Podsumowanie I półrocza 2021 wkrótce.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,