niedziela, 19 lutego 2023

94(?) debiut metanowca …

koreańskiej budowy, norweskiego właściciela, pod francuską banderą, dla polskiego czarterobiorcy (na 10 lat) i zasadniczo do zwożenia amerykańskiego LNG w formule FOB. Zawiłe? No to prostacko  - po pisiorsku (!): pierwszy „…z floty ORLEN-u”!

LK Knutsen OAS (HHI-2022/„174”) 22.12.2022 roku opuścił stocznię Ulsan i po drugim* załadunku technologicznym (schładzanie zbiorników + instalacji) w Gwangyang - terminal POSCO ENERGY (23-25.12.), ostatecznie obrał kurs do Zatoki Meksykańskiej trawersując Afrykę PB. Generalnie była to nieśpieszna żegluga - w 7 tygodni przez 2 oceany.
Po dopłynięciu do NW skraju Zat. Meksykańskiej zakotwiczył 12.02. na redzie Sabine Pass, po czym - po 4 dobach (16.02.) zawinął do …Sabine Pass! Do kontraktowego dostawcy LNG dla Terminalu Świnoujście w formule DES!


Załadunek przy najnowszym stanowisku terminalu Sabine Pass i w doborowym towarzystwie:
- po zacumowaniu: LNGC z rodzimej floty oraz 2-gi z doświadczeniem w zawijaniu do Gazoportu Świnoujście (x3) ↑,
- przed odcumowaniem: 10-ty starszy brat (z kilkunastu) z serii HHI/„174” (03/2021) i kolorowy WilForce ↓.

Po długotrwałym załadunku (16.02./h2230CET-19.02./h0200CET), tj.1-szym do pełna, z zanurzeniem 11,2 m (czyli nie pod korek?!) popłynął w rozładunkowy debiut. To w ramach CZEGO przywiezie ładunek z Sabine Pass w formule FOB? Jeśli ETA (09?)10.03., to jako ewentualnie 35-ta dostawa od tego wytwórcy. Poprzedzi ją 34-ta dowieziona przez Cool Explorer (93 debiut!) z ETA 28.02. Tu też nie wiadomo DES/FOB (kontrakt długoterminowy, czy spot?).

Czy w wyniku nieśpiesznej logistyki - od Korei, ewentualny debiut w Świnoujściu został opóźniony do 155-tej miesięcznicy? Czy miał być na 150-tą? A może debiucik nastąpi aż 10.04.2023 roku?**
W tym przypadku czarterujący może dowolnie…, a londyńskie Biuro PGNiG Supply & Trading ma co robić, np. dostosowując plan dostaw do Terminalu Świnoujście pod miesięcznicę smoleńską!
Ale nie będzie tak co miesiąc!

*****  ***

 
To kto powita ten debiutujący metanowiec pod namiocikiem ↑:
braciszek - twórca mitu o bracie; córuchna (pod jakim nazwiskiem?); mamuśka chrzestna - prezeska od nowego zładu korporacyjnego PGNiG; jakiś facecik w sukience; funkcyjna sejmu; były hipis; jojo - europosełek;  suska-sasinada; …?
Dość, pomniejszych pominę.
A może 10.0?. ich wyręczy sztormik, z min ciśnieniem atmosferycznym 980 hPa w centrum depresji barycznej, określany … orkanem Otto / cyklonem Ulf ? Uff … . [pożałowania godne wieści współczesnych meteorologów/synoptyków]

Wacław Sałaban, luty 2023 roku.

* 1-szy zał. technologiczny LNG dla testów stoczniowych, odbył się 24-25.11.2022 roku w terminalu LNG Anjeong KOGAS.
** pewne niuanse obserwacyjne poddają w wątpliwość oczywiste ETA 10.03.

6 komentarzy:

 1. Chyba już wszystkie media się rozpisują że płynie do Polski nowy gazowiec.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A piszą na kiedy "zamawiać" sztormik (CYKLON/ORKAN)?

   Usuń
 2. Wie ktoś może co z nowymi statkami dla Kataru -jeśli to Q-flexy lub mniejsze może kiedyś przypłyną do Polski ale na new-ships.com już nie wiem co wpisać żeby je odnaleźć a złożyli zamówienia na chyba nawet ponad 100 sztuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudny temat:
   - zarezerwowali moce przerobowe w (chyba) 4-5-ciu stoczniach koreańskich i chińskich (na >100 szt.), a na razie złożyli zamówienia na kilka/kilkanaście jednostek, przy czym, to są zamówienia przez podmioty-mariaże ze współudziałem różnych/innych korporacji międzynarodowych,
   - co do rodzaju/klasy tych metanowców, to brak wszelkich informacji, ale powstała nowa klasa LNGC o poj. nom. 200 tys.m3 i pływają jej przedstawiciele z HHI: Clean Cajun; Clean Copano (oba Dynagas), a kolejne powstają nie tylko w HHI, o czym pośrednio donosi francuskie GTT - wytwórca zbiorników dla metanowców.
   Ale za 2-3 lata wysypią się wieści o tych jednostkach – Katarczycy lubią się chwalić.

   Usuń
  2. Czyli Pana zdaniem czekamy- ciekawe jaki będzie 1 i czy/kiedy któryś przypłynie do PL (powinny spokojnie zdążyć nawet zakładając nie przedłużenie/zawarcie nowych obecnych kontraktów)

   Usuń
  3. Ciut o tym kiedyś tam pisywałem:
   https://www.morskosci.pl/2020/07/metanowiec-global-energy-zwiastuje.html
   https://www.morskosci.pl/2020/06/roznosci-obserwacyjne-cz2.html
   https://www.morskosci.pl/2022/02/zlekcewazone-zawiniecie-global-sea.html
   https://www.morskosci.pl/2019/05/al-safliya-testerem.html
   + linki w powyższych wpisach.
   A jeszcze więcej, po wpisaniu „Nakilat” w wyszukiwarce blogowej > górny lewy narożnik.
   Powodzenia!

   Usuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,