wtorek, 5 listopada 2019

Zmiana przeznaczenia wieży kontroli ruchu statków w Świnoujściu

Urząd Morski w Szczecinie przygotowuje się do reorganizacji, polegającej na zamknięciu wieży kontroli ruchu statków w Świnoujściu (Chorzelin) pod koniec 2020 roku!
Jest to dla mnie w pełni zrozumiałe, przecież …ze Szczecina morza nie widać!


Powodem tych planów jest …cyberbezpieczeństwo i bliskie sąsiedztwo nowobudowanego stanowiska cumowniczego do rozładunku/załadunku oraz bunkrowania LNG.


Sugeruję, aby zbędną wieżę obserwacyjną przejęła Straż Graniczna i miała patrzenie* na wejście do portu, oraz na teren pomiędzy nasadami falochronów Centralnego i Wschodniego tzn. na plażę, wydmy i przyległy do nich lasek, które lada moment zostaną wcielone przez terminal LNG (specustawa!) oraz ogrodzone od stronu ulicy/drogi Ku Morzu (mapka sytuacyjna na końcu ↓), z bezwzględnym zakazem pobytu na tym terenie osób postronnych !


Na dalszym planie w kierunku wschodnim, Straż Graniczna będzie miała patrzenie na wybudowany terminal kontenerowy, a jeszcze dalej, na teren wydzierżawiony (3,85 ha pod wylesienie!) od Lasów Państwowych (Nadleśnictwo Międzyzdroje), z przeznaczeniem na budowę instalacji do poszukiwania i wydobycia ropy/gazu - teren zlokalizowany w Międzyzdrojskim Lesie na N od Przytór-Łunowo.
Faktycznie, ów teren nie nadaje się do polowań i organizacji pokotów.


W minionym okresie komunizmu, w bliskim sąsiedztwie obecnie zlokalizowanej wieży kontroli ruchu statków (↓), stał znienawidzony przez rybaków i żeglarzy barak WOP-u (posterunek graniczny Wojsk Ochrony Pogranicza) z ohydną keją wopowską. Kamień na kamieniu nie pozostał z tego baraku, jedynie ślady fundamentów i wydzielenia tej działki są jeszcze widoczne. Natomiast keja bez zmian, nadal ma wyłącznie przeznaczenie dla jednostek stalowych …niedbających o stan swojego poszycia.
Całą tę okolicę zamieszkała liczna, półdzika, kilkupokoleniowa gromada kotów, dokarmianych przez …wędkarzy polujących z kijem na rybi drobiazg.


A na wschodnim wybrzeżu bez zmian, w zaparte chcą KOPAĆ(!): bursztyn i dwie wyspy … .

Wacław Sałaban, listopad 2019 r.

* w sam raz dla synów i wnuków tych, co młodość spędzili na wieżach obserwacyjnych WOP-u postawionych wzdłuż całego wybrzeża morskiego. 

1 komentarz:

  1. A może tam knajpę zrobić? Wprawdzie tonie wieża telewizyjna w Berlinie, ale zawsze cóś.

    OdpowiedzUsuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,