sobota, 2 listopada 2019

72. dostawa LNG - Arctic Aurora

72 dostawę do Świnoujścia (liczone ogółem) przywiezie Arctic Aurora* w swoim drugim zawinięciu do gazoportu. Będzie to trzecia w 2019 roku dostawa z północy, po dłuższej przerwie, od 27.04. (57. dostawa w ramach debiutującego zawinięcia Arctic Aurora). Tym samym liczba zakupionych przez PGNiG, ładunków norweskiego i amerykańskiego LNG ponownie się zrówna - będzie ich po 9.

Załadunek 1002 historycznie dostawy z norweskiego terminala LNG, zlokalizowanego na wyspie Melkoya, opodal portu Hammerfest na wyspie Kvaløya (uwaga są dwie tak nazwane wyspy, druga przy Tromso), z przeznaczeniem dla PGNiG, odbył się w dniach 19-20.10. Po wypłynięciu metanowiec skierował się na redę Skagen, gdzie od 26.10. h0000 kotwiczy do dzisiaj. Wątpię aby w okresie załadunku i w trakcie żeglugi do Skagerraku/Kattegatu portem docelowym było Świnoujście!

Informacja o planowanym zawinięciu Arctic Aurora do Świnoujścia została zamieszczona w dwóch źródłach (Stacja Pilotów i ZMPSiŚ) późnym popołudniem 30.10., natomiast 31.10. została zmieniona (Stacja Pilotów) i opóźniona (!) data zawinięcia na …07.11. o h0000. Nocne wejście jest możliwe, gdyż nie jest debiutem!
  

Kumulacja dostaw i rozładunków w drugiej połowie pierwszej dekady listopada ↓, zaskakuje i budzi pewne wątpliwości.

72. ładunek LNG ogółem, będzie dowieziony przez Arctic Aurora, ETA 07.11. z terminala Melkøya.
73. ładunek będzie dowieziony przez Al Sheehaniya ETA 09.11. z terminala Ras Laffan.

Aczkolwiek, istnieje mocowa możliwość terminala do tak intensywnej regazyfikacji (ale?), aby udało się przejęcie dostawy katarskiej bez potrzeby wydłużania operacji rozładunkowej Al Sheehaniya, z uwagi na brak wolnej objętości na zmagazynowanie tego ładunku w obu zbiornikach lądowych. Ewentualne wydłużenie rozładunku kosztuje!


Tu dodatkowa informacja mająca/nie mająca związku z powyższym: do Kłajpedy dopłynął (01.11.) Arctic Voyager z 64 dostawą dla FSRU INDEPENDENCE. Natomiast odbiór kolejnej [65.] w Kłajpedzie jest zaplanowany 15-16.11. Czas pokaże czy był związek [72.] ↔ [65.] ?

Wacław Sałaban, listopad 2019 r.

* Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom o nadpływających Al Sheehaniya i Patris - będą kolejnymi w listopadzie zawinięciami: 73. i 74.

2 komentarze:

 1. Moim zdaniem Arctic Aurora zacumuje krótko a rozładunek będzie częściowy (pierwszy taki w Świnoujściu?). To może być usługa na rzecz innego podmiotu niż PGNiG.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozładunek częściowy byłby pierwszym takim przypadkiem.
   Szykuję wpis - rachunek, o możliwości rozładunku tak skumulowanych dostaw wraz z intensywną regazyfikacją... .

   Usuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,