poniedziałek, 16 maja 2022

Maran Gas Apollonia jako pierwszy w formule FOB

Tym razem zawinął z ładunkiem nie z Cove Point [85.] i nie z Sabine Pass [114.], tylko z Calcasieu Pass LNG, co koreluje z czarterem metanowca przez PGNiG i zakupem ładunku w formule FOB.

Maran Gas Apollonia w zarządzie operacyjnym PGNiG z inauguracją dostaw w formule FOB ↓.

Takie widoki będą co miesiąc+. Odpłynął z ETA 01.06. czyli prawdopodobnie: Zatoka Meksykańska.

Wpływając do Świnoujścia w biegu przejął pilotów przy pławie farwaterowej N1, mijając kotwiczący w jej pobliżu Energy Liberty, który, mimo wcześniejszego o dobę przypłynięcia, nie miał uzgodnionego terminu zawinięcia. Czyli pierwszeństwo spotu FOB nad spotem DES! [Delivery Ex Ship / Free On Board]
Nadal wejście EL jest poufne!

Wejście w główki gazoportu nastąpiło o h0835, co sugerowało powtórzenie poprzednich rozładunków w trakcie 1 doby terminalowej (h0600-0600). Wypłynął 15.05.h1530. Był to ład. o typowej wielkości energetycznej 1019 GWh, rozładowany 1-dobowo; [165.] ogółem, 17 tegoroczny i 3 majowy.

*****  ***

Wreszcie PGNiG, spółka skarbu państwa, monopolista gazowy w kraju, zaczął jawne i szczegółowe komunikowanie o działaniach importowych LNG! Jeśli to efekt nowego ładu korporacyjnego zaprowadzonego przez nową prezes PGNiG, to brawo. Tu odsyłam do lektury komunikatu [14.05.2022 Pierwszy ładunek skroplonego gazu ziemnego dostarczony tankowcem wyczarterowanym przez PGNiG] i oby takie komunikowanie społeczeństwu przez spółkę skarbu państwa oraz klientom przez monopolistę (tzw. nowa polityka informacyjna), stało się normalnym działaniem.

Czyli zostało oficjalnie potwierdzone (domniemanie w 3 akapicie) zawarcie szerokiej współpracy z Maran Gas Maritime w kwestii średnioterminowego czarterowania Maran Gas Apollonia (to da co miesiąc+ zawinięcie w Świnoujściu) oraz długoterminowego 2ch LNGC, budowanych pod ów czarter (DSME/2025).
Maran Gas Martime współpracuje z podmiotami katarskimi w różnych relacjach współwłaścicielskich.
No to pora odkryć nazwy kolejnych 2-ch metanowców wziętych w średnioterminowy czarter.
Powoli zbliża się czas monotonii obserwacyjnej w kwestii znikomej różnorodności LNGC.  

Wacław Sałaban, maj 2022 roku.

Kiedyś była Marilyn Monroe … , teraz jest … Marlena Maląg
- minister(ka) rodziny MATKI I OJCA i polityki społecznej,
oraz fachowcy rodzinni: stara panna Pawłowicz i stary kawaler Kaczyński.


1 komentarz:

  1. Co prawda na poprzedni rok też były zapowiedzi które nie zostały spełnione ale tu: https://www.wnp.pl/gazownictwo/polski-gazoport-coraz-bardziej-sie-rozpedza,577719.html piszą o 51 dostawach do Świnoujścia w tym roku ciekawe czy to dane już po odcięciu gazrurki czy będzie więcej.

    OdpowiedzUsuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,