poniedziałek, 2 maja 2022

Radująca obserwacja - Arctic Voyager płynie do Hammerfestu

Wreszcie, po 3,5 miesiącach bezczynności, Arctic Voyager poderwał kotwicę przy Malcie (30.04. h1530) i obrał kurs do Hammerfestu! ETA 09.05. To jednoznacznie sugeruje ponowne uruchomienie Terminalu Melkøya przy Hammerfest (wreszcie!), po 20 miesiącach od następstw kilku awarii i pożaru* we IX 2020 roku. Czy oficjalnie nastąpi to 17 Maja, w święto niepodległości, narodowe, konstytucyjne, państwowe i flagi Norwegii?

Schłodzenie przegrzanych zbiorników Arctic Voyager i 1-szy załadunek po uruchomieniu terminala, to operacja na 7-8 dób. Wtedy 17.05. uroczyste wypłynięcie. Na Bałtyk (Kłajpeda/Świnoujście)?

Na pierwszym planie pilotówka, na drugim Arctic Voyager, na trzecim terminal LNG z masztami
wydmuchów - na wyspie Melkøya, na czwartym planie wyspa Kvaløya. Hammerfest jest na prawo.
Zdjęcie z pokładu s/y FRI, 20.06.2011 r.

Dlaczego radująca? - w trzech aspektach:

1. Arctic Voyager był często przeze mnie spotykanym metanowcem na redzie i pobliskim akwenie Hammerfestu w latach 2010-2011. To on mnie zaciekawił i zainspirował do poznawania metanowców, ich logistyki, oraz w konsekwencji do śledzenia sporej części światowej floty LNGC.

2. Terminal LNG na wyspie Melkøya - w pobliżu Hammerfestu, wokół którego często przepływałem i obserwowałem, zaciekawił mnie technologią LNG i specyfiką terminali (skraplające / regazyfikujące).
Po uruchomieniu FSRU w Kłajpedzie i Terminalu Świnoujście obserwowanie morskiego LNG stało się …nawykiem.

3. W obecnej - wojennej rzeczywistości, bardzo interesujące będą wielkość i kierunki rozpływu LNG z Norwegii, z ich małego (ok. 4,2 mln t/rok) terminalu wytwórczego, ale masowego (nie drobnicowego) i najbliższego dla Europy.

Z perspektywy ostatnich 2 lat, pożar w terminalu LNG na wyspie Melkøya wygląda na …planowe i rezolutne zadziałanie! Norwegowie od dziesięcioleci (>20 lat) do swoich zasobów węglowodorowych, mimo wszystko ograniczonych, podchodzą z filozofią ich oszczędnego eksploatowania. Mogą sobie na to pozwolić i uzasadniać to; filozofią dobra wielopokoleniowego (u nas dziedzictwa narodowego) lub majątku dla przyszłych pokoleń w kontekście dwóch aspektów, małej populacji narodu norweskiego i jego relatywnej zasobności, oraz …rozproszoną, ale znaczną energetyką wodną, o znikomym zagrożeniu brakiem wody z dużą energią potencjalną (nie będę Januszom Kowalskim tłumaczył istoty użytego sformułowania). Norwegowie nie muszą, ale mogą eksploatować (też intensywnie) swoje zasoby naturalne. Dotyczy to też …dorszy.
Wracając do 2-letniej perspektywy: pandemiczny (kulminacyjnie) rok 2020, właśnie po lecie (od IX 2020), z uwagi na światową recesję w handlu i produkcji, spowodował znaczny spadek cen LNG mimo nadchodzącego sezonu jesienno-zimowego dla LNG na półkuli północnej. Rok 2021 i eksplodujący wzrost cen jesienią (kolejną), miał jednak wymiar porecesyjnej incydentalności. Natomiast wojna w Ukrainie rozpoczęta zimą 2022 i jej wieloletnie konsekwencje już zmieniły rynek gazu w Europie/na Świecie. Pozostała kwestia jak DOSADNIE i czy NIEODWRACALNIE? No to norweska Melkøy-o, START!

Wacław Sałaban, 02.05.2022 r.

PS Mam słabość do norweskich przekazów egzystencjalnych. Stwierdzenie; nie ma ZŁEJ pogody, co najwyżej możesz być ŹLE ubrany -jest powszechnie znane, odkąd Norwegowie popadli w masową turystykę. Ale ja sobie cenię inne, mało znane; dobrze, że na Świecie nie wszyscy są BOGACI, gdyż nie byłoby komu …WIOSŁOWAĆ! 
I jeszcze jedno, w kontekście wojny w Ukrainie. Norwegia, mimo kolaboracyjnego rządu i zwłaszcza kolaboranckiego premierostwa …, w II WŚ miała społeczny ruch oporu. Faszyści - Niemcy do Nich nie strzelali! Szkoda było amunicji. Oni wyłącznie podpalali domy - w północnej Norwegii.

*[Pechowy wrzesień w term.Melkøya] + [Blackout” w term.Melkøya] + [Ciut więcej o pożarze i „blackout” w term.Melkøya]

2 komentarze:

 1. Szczególnie ciekawy jest początek 3 akapitu, nie wiem tylko czy wlicza się w to dostawa Energy Liberty bo w tekście jest mowa o Świnoujściu a sam Pan pisał że może być owszem dla nas ale przez Litwę. https://pgnig.pl/aktualnosci/-/news-list/id/pgnig-przyspiesza-dostawy-lng-do-polski/newsGroupId/10184?changeYear=2022&currentPage=1

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musiałem chwilę rozważyć w czym/gdzie szukać ów 3 akapit … .
   To, że z analizy ruchu i obserwacji sporadycznie trafnie typuję faktyczne ETA niektórych LNGC, np. ostatnio Al Shamal, to nie znaczy, że mogę przewidzieć wszelkie utajnione dyspozycje zakupowe PGNiG. Zwłaszcza w obecnym czasie. Ale wg. mnie prawdopodobna jest lista z wpisu: „Al Shamal z 100 dostawą z Kataru w tłustym maju”, a do Kłajpedy przypłynie 7-ma dostawa którymś ze świeżo wyczarterowanych LNGC/160 tys.
   Komunikat PGNiG poznałem wcześniej.

   Usuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,