wtorek, 28 listopada 2023

Debiut Maran Gas Vergina

Maran Gas Vergina, ex-Woodside Rees Withers (do 2016), stocznia DSME (10/2016), poj. nom.  173400m3, armator Maran Gas Maritime. 105 debiut metanowca i 8-my spot wytwórczo z Cove Point.
Załadunek 04-05.11. Uprzednio realizował dostawy do dwóch nowych terminali FSRU w Eemshaven - Niderlandy i Inkoo - Finlandia.

Jest to 6-ta jednostka armatora Maran Gas Maritime goszcząca w świnoujskim gazoporcie:
Maran Gas Sparta; Maran Gas Posidonia; Maran Gas Apollonia x11 (bezwzględny lider w il. zawinięć); Isabella; Maran Gas Ithaca i Maran Gas Vergina - wszystkie pozostałe jednostki tylko debiutowały!
Czyli jest to 16-ta dowózka LNG dla Terminala Świnoujście zrealizowana przez Maran Gas Maritime.

Do Świnoujścia wpłynął 27.11./h0845, po 9 dobach wyczekiwania na redzie i sztormowania.
Wypłynął 28.11./h1120. Dowiózł 1083 GWh. Bardzo szybki, terminalowo 1-dobowy rozładunek.
Ogółem [262.] dostawa, 56-ta w 2023 roku, 5-ta i ost. w XI-2023. 111-ta wyprodukowana w USA. 

Odcumowanie przy średniej widoczności ↑, wyjście przy kiepskiej ↓↓ - opad śniegu.

To kolejna dostawa spotowa, która po przypłynięciu z Cove Point (załadunek 04-05.11.) długo - przez 9 dób wyczekiwała na rozładunek. To wyczekiwanie było przedzielone zejściem metanowca z kotwicowiska na 3 doby (22-25.11.) i żeglugą po Południowym Bałtyku w trakcie sztormu 8-9oB. Ale to nie miało wpływu na czas zaplanowanego wpłynięcia.
W historii Term. Świnoujście wyróżniły się 2 ładunki-spoty - oba z Cove Point, długotrwale czekające (po 23 doby!) na decyzję o rozładunku! Jedna dostawa doczekała się rozładunku + { X }, a 2-ga …odpłynęła. Nie było oficjalnych wyjaśnień, zwłaszcza w kwestii dostawy bez skutku - jedynie mogę dopisać, że gdy nie wiadomo o co chodzi, to … *.

Wacław Sałaban, koniec listopada 2023 roku.

* Podobnie jest z zawiłością naszych „praw” do metanowców z „naszej floty”. Gdy klient końcowy jest niewiarygodny, biznes inwestycyjno-finansowy jest dokonywany przez wielokrotne pośrednictwo. Napisałem to, aby spozycjonować PGNiG (kiedyś), a obecnie Orlen na światowym rynku handlu gazem ziemnym/LNG, tzn. jako importer/armator-właściciel, też w roli eksportera/pośrednika handlowego. W kraju monopolista, we E-Europie spory podmiot, w EU drugorzędowy dystrybutor, na Świecie detalista kupujący …banana.

7 komentarzy:

 1. Podglądam 31 q-flexów od 8 lat odświeżam mapę nawet ponad 3 razy dziennie mimo że wiem jak wolno pływają -Ktoś mi podpowie dlaczego pierwszy raz widzę statek w Tajlandii- czy one tam wyłączają AIS?(nie sprawdziłem -może ich gazoport jest dużo młodszy i nie wiem jaką mają umowę- ile zawinięć w roku)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawdziłem swoje pobieżne notatki - zapiski, ile razy Q-Flex wypływając z Ras Laffan sygnalizowały w AIS: Tajlandia. W czasie ostatnich ok. 2 lat min 46-cio krotnie. Ale uwaga: nie mam szczegółowych danych ich tam zawinięć! Inna sprawa, że proporcja 2022:2023 ma się ok. 2:1!

   Usuń
 2. Dodatkowe info:
  Przed Murwab, w Mab Tapud był Al Nuaman - początek rozładunku 12.11. Powrócił już na redę Ras Laffan.

  OdpowiedzUsuń
 3. Doprecyzowanie mojego postu: zawsze stały na kotwicy lub łapałem je dopływające/odpływające w głębi morza. Powiedzmy ,że:
  1.fartownie były tuż przed wpłynięciem i tuż po wypłynięciu
  2.akurat wtedy odświeżałem mapę RAZ na dobę
  Czy jest to możliwe że zdążyły się rozładować (wszystkie 46 z 2 lat)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od ponad 5-ciu lat nie obserwowałem i nie obserwuję ruchu Q-Flex na Dalekim Wschodzie. Prowadziłem tylko sporadyczne obserwacje pojedynczych Q-Flex, np. Al Safliya w rejsie dookoła Świata. Natomiast archiwizuję wszelkie deklaracje Q-Flex w AIS zaraz po wypłynięciu z Ras Laffan lub z Zat. Perskiej. Jest mi to przydatne do ewentualnego typowania kolejnego kierunku dowózki dla danego Q-Flex.
   Napisałem min 46, gdyż część jednostek deklaruje ogólnie: Daleki Wschód lub Singapur, a wśród nich pewnie niektóre płyną do Tajlandii.
   Natomiast precyzyjnie obserwuję ruch Q-Flex w kierunku Europy i sporadyczne ich marszruty dalej na zachód.

   Usuń
 4. LK KOAS na 16.12.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Errata: Ale to mało realne w 14 dni ;)

   Usuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,