środa, 15 stycznia 2020

Arctic Princess z 80. ładunkiem

Arctic Princess wypłynął 06.01. z terminalu Melkøya, z pierwszym ładunkiem w 2020 roku przeznaczonym dla PGNiG.
Natomiast przedostatni w 2019 roku ładunek z Melkøya dotarł do Kłajpedy w dniu 07.01. - jako pierwszy w 2020. Łącznie norweski terminal wyekspediował 74 ładunki w 2019 roku.


Dowózka Arctic Princess jest drugą tegoroczną dostawą do Świnoujścia, 80 ogółem i 10 norweską - liczone z poprzednią (2/5 ładunku), współdzieloną z terminalem Revithoussa.
Zgodnie z zapowiedzią Stacji Pilotowej przekazanie pilota na pokład metanowca odbyło się o północy (13/14.01.), natomiast wyprowadzenie z gazoportu kolejnej nocy, po 25 h pobytu w gazoporcie. Taki plan umożliwiła znajomość jednostki - trzecie jej zawinięcie. Była to standardowa dostawa norweskiego LNG.

Pierwszą tegoroczną dostawę katarską dowiezie Al Utouriya [81.], w swoim drugim zawinięciu na Bałtyk. Uprzednio było to w marcu 2019 roku, teraz czas przybycia do Świnoujścia: 21.01. Będzie to trzecia dostawa w styczniu po dostawach spotowych: amerykańskiej (BW Pavilion Leeara) [79.] i norweskiej (Arctic Princess) [80.]. Czy będzie czwarta w styczniu 2020 roku? W jakim kolorze (!)? Po seledynie, czerwieni i po bordo :-)

Wacław Sałaban, styczeń 2020 r.

8 komentarzy:

 1. Dobre pytanie, czy będzie czwarta dostawa. Czy Duhail jest w stanie dopłynąć do końca stycznia - skoro pozostałe Q-Flex'y płynące przez Kanał Sueski "odpadły"? Arctic Discoverer płynie z gazem z Trynidadu do Isle of Grain (choć można było mieć przez chwilę cichą nadzieję że dowiezie do Świnoujścia :) W grze o czwartą dowózkę są jeszcze 2 gazowce zmierzające obecnie do Hammerfest - wracający Arctic Princess oraz goszczący Maran Gas Hector. Trzymam za nie kciuki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oglądałem: SpaceX Crew Dragon In-Flight Abort Test :-)
   Duhail, najwcześniej możliwe ETA 07.02. Dzięki za podpowiedź o MGH, nie obserwowałem go, będzie(?) to pierwszy jego załadunek w Melkoya.
   Kłajpeda oczekuje dostawy 05-06.02., a spodziewana wielkość ładunku sugeruje ciut większy od typowego z AP. Z Sabine Pass do Europy płynie Maran Gas Apollonia ...
   Może jeszcze dziś, kolejny wpis podsumowujący - dla koneserów :-)

   Usuń
  2. Maran Gas Apollonia kręci się na dalekiej redzie Milford Haven, tak gwoli uzupełnienia. Więc Kłajpeda przyjmie chyba ładunek nie z USA, ale kolejny norweski.

   Usuń
  3. Zdecydowanie tak. Śledźmy Hoegh Galleon, po 1,5 doby kręcenia się na redzie Sabine Pass, odpłynął do Corpus Christi i od 26.01. z ładunkiem podąża do Europy. Dokąd?

   Usuń
 2. Jednak Arctic Princess spodziewany 31. 01. 2020. Czyżby pierwszy metanowiec dwa razy w jednym miesiącu?
  Wiadomość opublikowana przez Dyspozytora Portu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko - Arctic Princess dostarczy 2 dostawy jedna po drugiej (wcześniej takiego "wyczynu" dokonał chyba tylko Hoegh Gallant na przełomie 2018 i 2019 z dostawami: najpierw z Cove Point, potem Sabine Pass). W dodatku realizuje 2 historyczne dostawy - 80. w ogóle i 80. komercyjną.

   Usuń
  2. :-)
   O tych dostawach "raz za razem" będzie fragmet wpisu - jest jeszcze JEDEN przypadek - SZCZEGÓLNY :-)

   Usuń
 3. Dzięki > wpisane do zestawień :-)

  OdpowiedzUsuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,