czwartek, 8 października 2020

Przypłynął Da Chang z KRETEM

Wcześniej pisałem, że zawinie niepozorny i typowy drobnicowiec, ale z ISTOTNYM ładunkiem dla Świnoujścia - z mechanicznym KRETEM do wiercenia tunelu (przeprawy) pod Świną. Przypłynął z Chin (Tiencin), opływając Eurazję Przejściem Północno-Wschodnim.

Porty Esbjerg i Brake odebraly „chińszczyznę”, Skagen …użyczyło pilota, a Świnoujście dostało chińskiego KRETA.

Brake 03.10.2020 r. - w ładowni Da Chang świnoujski KRET.


Nocne przejście Wielkiego Bełtu.

Wiele osób obserwowało i PILNOWAŁO (ja też) ten statek od momentu trawersowania Nordkapp śledząc, czy nie pomyli miejsca dowózki np. do Nowego Światu – A tam KANAŁ! Nie TUNEL!

Zapowiadany termin wejścia do Świnoujścia fluktuował od; czwartkowego przedpołudnia, po późny czwartkowy wieczór, by ostatecznie pośpiesznie nastąpić w środowe późne popołudnie, tj. 07.10. tuż po h1700. Skuteczna metoda, aby nie móc gremialnie oklaskiwać i się wzruszać że: WRESZCIE!!! Dodatkowo, pewnie specjalnie zamówiony, solidny opad wypłukał doszczętnie z plaży ewentualnych gapiów. Da Chang w ulewnym deszczu strawersował całe centrum Świnoujścia i zacumował przed h1800 do nabrzeża nr 87. 

Da Chang wpływa w ulewę.

Regularnie wykorzystuję kamerę internetową do obserwacji wejść/wyjść metanowców do/z Gazoportu Świnoujście. Ma ona funkcję stop-klatki tzn. zachowania ujęcia po kliknięciu w stosowną ikonkę, z możliwością później jego pobrania. Z uwagi na minimalną zwłokę, wolę używać [PrtSc] na laptopie. Ale czasami, gdy coś przegapię, sprawdzam foto-tekę strony i ratuję się współdziałaniem innych obserwatorów.
Po obserwacji wejścia Da Chang odruchowo sprawdziłem czy są jakieś zachowane ujęcia innych obserwatorów i tu …SZOK! Typowo bywają 0-4 zachowane zdjęcia, tym razem aż 18 (!!!), ale przemieszanych w wyniku zarzucenia serwera poleceniami zapisu tych ujęć.
18 zdjęć w niecałe 60”, gdyż tyle trwa obserwacja wejścia do portu (kamera jest obrotowa) i możliwość uchwycenia takich ujęć, świadczy, że było aktywnych kilku/kilkunastu klikających obserwatorów, a system zapisywania mocno się gotował mieszając kolejność archiwizowanych ujęć, co było dostrzegalne na poszczególnych kadrach w widoku kadłuba statku na tle charakterystycznych elementów falochronów – była przemieszana kolejność zarejestrowanych ujęć. 

Wacław Sałaban, październik 2020 roku.

Czyli Nowy Świat będzie miał KANAŁ przez Mierzeję Wiślaną,
a Świnoujście TUNEL pod Świną! Tu i tam urobek :-)


A może, tak rzucić wszystko i wyjechać do Kraśnika?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,