poniedziałek, 17 czerwca 2019

Kto następny?

Trzecie zawinięcie Al Kharaitiyat (15-16.06. / 62. dostawa*) wraz z rozładunkiem, identycznie jak poprzednie dwa pobyty tego Q-Flex w gazoporcie (36. w VII i 43. w XI 2018) było typowe, nieszczególne i bez opóźnień, oraz identycznie jak w pierwszym zawinięciu, przyśpieszono moment wypłynięcia o 1h względem wcześniejszej zapowiedzi.
Wielkościowo ładunek był typowo duży dla Q-Flex z rodowodem ze stoczni SHI. Niestety, precyzyjne określenie wielkości ładunku na podstawie częściowych danych nie jest możliwe. Brak danych z pierwszej doby rozładunku.Pomiędzy dostawami Maran Gas Sparta i Al Kharaitiyat zacząłem redagować opracowanie podsumowujące pierwsze półrocze 2019 roku, okres owocny w rekordowo liczne i różnorodne dostawy LNG do świnoujskiego terminala. Pisałem ze wstępnym założeniem, że raczej do Świnoujścia dopłynie, co najwyżej, jeden ładunek.

Tymczasem:

- wieczorem 15.06., po przejściu Kanału Sueskiego, stary znajomy Al Nuaman zadeklarował Skagen: ETA 26/27.06., co sugeruje zawinięcie 28-29.06. Czyli wiezie na Bałtyk 48 dostawę katarską. Będzie to ósme zawinięcie tego metanowca (2015x1, 2016x4, 2017x1, 2019x2). Bezwzględny lider w liczbie zawinięć do świnoujskiego gazoportu, w tym roku zawinie po raz wtóry(!), spośród 15 dotychczas goszczących metanowców.
W grupie kolejnych pięciu jednostek Q-Flex podążających do Europy jest jeden metanowiec płynący z dużym prawdopodobieństwem na Bałtyk, ale jego ewentualne zawinięcie nastąpi na początku lipca. Al Nuaman zawinie 29.06. - anonsuje ZMPSiŚ S.A. [aktualizacja 19.06.].

- rano 17.06. na redę Skagen dopłynął Arctic Voyager, po nieśpiesznym załadunku 09-12.06. w terminalu Melkøya oraz nieśpiesznym odpłynięciu z redy Hammerfest w dniu 14.06. i zadeklarowaniu miejsca postoju/kotwiczenia. Postój na redzie Skagen nie musi wiązać się z późniejszym wpłynięciem na Bałtyk, ale ewentualna dowózka do Kłajpedy jest raczej wykluczona, gdyż na Centralnym Bałtyku jest już Arctic Discoverer z ETA 18.06. o h0600 do Kłajpedy.
Przypomnę, poprzednie dwa półrocza kończyły się dostawami norweskimi (!), zrealizowanymi w obu przypadkach przez …Arctic Voyager!  W obecnym półroczu, ostatni ładunek z Melkøya dotarł pod koniec kwietnia. 
Metanowiec po 12h kotwiczenia zawrócił na Morze Północne i płynie prawdopodobnie do Barcelony ETA 25.06.

- po załadunku w Corpus Christi, w dniach 07-08.06.(h2400), wypłynął Flex Ranger. Po przepłynięciu Zatoki Meksykańskiej obrał kurs na północ, a po trawersowaniu Florydy obrał kurs na Europę. Ominięcie 14.06. Bermudów od północy sugeruje La Manche (na kursie) lub opłynięcie Szkocji od północy!
W tym przypadku jest pasujący producent/wytwórca LNG: Cheniere Marketing International, gdyż w połowie 2019 jest oczekiwana inauguracja kontraktu z tym podmiotem. Ładunek z terminala Corpus Christi, mimo że z tego źródła jeszcze nie importowaliśmy LNG, nie jest okolicznością podważającą przypuszczenia, gdyż to nie Sabine Pass, tylko Corpus Christi ma być głównym terminalem eksportującym LNG w ramach tego kontraktu z PGNiG.
Znany armator FLEX LNG, operujący na rynku czarterowym, który już zrealizował dostawę LNG do nas (52.), z Sabine Pass do Świnoujścia w lutym 2019 roku, z wykorzystaniem siostrzanej jednostki Flex Rainbow.
Nie tym razem. Flex Ranger płynie do hiszpańskiej Huelvy, ETA 21.06. [aktualizacja 18.06.]. 

NO TO CO? No to kto? 

Wacław Sałaban, połowa czerwca 2019 r.

PS Wstrzymałem redagowanie podsumowania sześciu miesięcy w gazoporcie :-)

* nie 61 jak twierdzą niektórzy publikujący!

3 komentarze:

 1. Jeszcze ciągle mam sentyment do Al Nuaman'a. Zainicjował zimny rozruch terminala i stał się jednostką historyczną.

  OdpowiedzUsuń
 2. apropos nie tym razem - wcześniej "reklamował" Pan jakiś inny statek jako ewentualną dostawę ze stanów- nie śledziłem dalszej drogi ale do nas przez kanał Panamski z Zatoki to trochę za okrężna trasa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt! Nie odszczekałem sugestii obserwacyjnej pod nazwą COOL EXPLORER :-) Para "cumowników" dotarła do Sabine Pass dobę później.

   Usuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,