czwartek, 6 czerwca 2019

Zestawienie największych metanowców w światowej flocie

Do opublikowania owego zestawienia zainspirowała mnie oczekiwana katarska decyzja o rozbudowie floty Nakilat o kolejne 100 jednostek. Obserwując rozmach inwestycyjny tego państwa w XXI wieku, nie oczekuję budowy standardowych jednostek o pojemnościach 170-180 tyś. m3.

Oceniam, że powstaną głównie jednostki ciut pojemniejsze od Q-Flex, a czy też powstaną metanowce detronizujące Q-Max, trudno jest to oszacować. Ale raczej tak - w mniejszej grupie. Przypomnę, Q-Max, z uwagi na gabaryty, nie wpływa do wielu terminali na Świecie, omija wiele portów w Japonii: z ponad 32 terminali 3 przyjmują i 2 są potencjalnie gotowe na zawinięcie Q-Maxa. Dla Europy (+Turcja) te proporcje mają się ciut lepiej: na ponad 22 terminale 9 przyjmuje i 3 mają potencjał. Ostatnio Kartagena zamieniła potencjał w zawinięcie Q-Max Mekaines.

Link do zestawienia:  6.Największe metanowce Q-Flex/Q-Max, tradycyjnie jest w lewej szpalcie, w zakładce: [strony i zestawienia]. Zapraszam.

Wacław Sałaban, czerwiec 2019 r.

* Al Safliya po tygodniu trawersowania Atlantyku (na E), objawił się popołudniem 05.06. po europejskiej stronie oceanu na szerokości geograficznej Gibraltaru, z kursem na Skałę. Tym samym potwierdziło się przypuszczenie o kursie na południe Europy.


„W samo południe” w Wielkim Gdańsku 04.06.2019 r.
proklamowano „Deklarację Wolności i Solidarności”.

… „Dumni z Sierpnia 1980 roku, który zaczął się w Gdańsku, jak i wierni dokonaniom Solidarności pod przywództwem Lecha Wałęsy, nawiązujemy do tego dziedzictwa, by wartości, które nas jednoczyły, były na powrót urzeczywistniane.
Nadzieję na odnowę pokładamy w wolności, solidarności i samorządności, które uznajemy za fundamenty nowego początku.” …
[cdn]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,