środa, 5 czerwca 2019

Al Ghuwairiya i Mekaines - uzupełnienia

Typowo, obserwacja zaskakuje przewidywania :-)

Q-Max Mekaines w swojej pierwszej, od ponad 3 lat, podróży na wody Europy, z zaplanowanym, rzadko odwiedzanym przez metanowce Q-Max/Flex portem docelowym Barceloną, po częściowym rozładunku* w daniach 30-31.05., następnie popłynął do …Kartageny!
Do hiszpańskiego portu z terminalem LNG, posiadającym teoretyczną możliwość przyjmowania największych metanowców ze światowej floty. Tym samym, w dniu 01.06.2019 roku, Kartagena dołączyła do grupy szczególnych portów, przyjmujących jednostki Q-Max, jako dziewiąty terminal europejski po Dunkierce, Fos-sur-Mer/Fos Cavaou, Rotterdamie, Barcelonie, Bilbao, Sagunto, Isle of Grain, Milford Haven/South Hook.


Uprzednio pisząc o Q-Max Al Ghuwairiya, który również od lat nie był na wodach europejskich, nie znałem portu docelowego, a typowo był nim walijski Milford Haven/South Hook, z rozładunkiem w dniach 20-22.05.
W obu wpisach o tych Q-Max-ach zaznaczałem, że te obie dostawy będą gratką dla shipspottingu. Oto efekt: 2 zdjęcia Al Ghuwairiya zostały wykonane w drodze powrotnej, 25.05.2019 r. w Gibraltarze.
  


Nie jest ten efekt duży, ale często zamieszczanie zdjęć w portalach z shipspottingiem następuje po …miesiącach :-)

W uprzednim wpisie wspominałem o 13 w tym roku podróży Q-Max do Europy, rozpoczął ją 22.05. Rasheeda, bez określonego portu docelowego. Od tego czasu ten Q-Max dopłynął na redę Malty, gdzie zakotwiczył 03.06. o h1400 CEST. W sygnale AIS głosi port docelowy: Morze Śródziemne, ETA 30.06.!!! Kotwiczy obok Al Kharaitiyat, który na redzie Malty od 29.05. (h0600) obrasta glonami w ramach zwłoki na zawinięcie do Świnoujścia, z ETA 15.06.

Wacław Sałaban, czerwiec 2019 r.

* informują o tym pośrednie zanurzenia podawane w sygnale AIS: 10,7m. Przy typowych skrajnych wartościach: 12-12,2m pod pełnym załadunkiem i 9,3-9,5 m typowo dla żeglugi pod balastem.


„W samo południe” w Wielkim Gdańsku 04.06.2019 r.
proklamowano „Deklarację Wolności i Solidarności”.

W trzydziestą rocznicę narodzin wolnej Polski my, obywatele Rzeczpospolitej, pomni zła, jakim było zamordowanie Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, łączymy się w nadziei na odnowę życia publicznego w naszej Ojczyźnie.
Ciesząc się z Niepodległości odzyskanej w 1989 roku, składamy hołd tym wszystkim, którym ją zawdzięczamy, jak i tym, którzy zakotwiczyli nasz kraj w Unii Europejskiej.
Świadomi więzi łączących nas z Europą, opowiadamy się po stronie tradycji demokratycznych, wolnych od fanatyzmu narodowego czy wyznaniowego. 
[cdn]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,