niedziela, 16 czerwca 2019

GasLog Pruchnik !

W poprzednim wpisie Przyszły import LNG z USA cz.7 postawiłem pytanie, kto nas wesprze w zwózce około 75 ładunków LNG (po 170 tys.m3) rok w rok, w latach 2024-33 z Zatoki Meksykańskiej?
Grecy? Czy może Norwegowie?

Wątpię, aby był to jeden armator (podmiot), ale pierwszym kandydatem w mojej ocenie jest GasLog Ltd., spółka zarejestrowana na Bermudach, z Głównym Biurem Wykonawczym w Monaco, z Zarządem Technicznym w Pireusie, oraz z Biurami Operacyjnymi w Londynie i Singapurze.


Przyczynkiem do moich podejrzeń jest zaskakujące, w połowie października* 2018 roku, nadanie nazwy GasLog Warsaw nowo zwodowanej, w południowokoreańskiej stoczni Samsung Heavy Industries, jednostce. Pisałem o tym fakcie w GASLOG WARSAW i uzupełniająco przy okazji planowanego zawinięcia GasLog Hong Kong do Świnoujścia, z ładunkiem z Sabine Pass (55. dost. 03-04.04.2019).
Czyżby wybór takiej nazwy był zachętą ofertową lub kurtuazją po podpisaniu przedwstępnej umowy?

Na przełomie maja i czerwca, przez kilka dób, GasLog Warsaw intensywnie pływał wte wewte w Cieśninie Koreańskiej, pomiędzy wyspą Geoje (lokalizacja SHI) i japońską grupą wysp Cuszima. Nadchodzi VII 2019 – planowany miesiąc oddania metanowca do eksploatacji!
Natomiast siostrzana jednostka GasLog Windsor została zwodowana pod koniec V 2019 i wyjaśniło się też powstałe w X (2018) zamieszanie z numerami stoczniowymi kadłubów – są zgodne z kolejnością realizacji: GL Warsaw (2212) i GL Windsor (2213).

W tym roku co rusz ukazują się informacje o kolejnych zleceniach budowy metanowców w SHI, składanych przez GasLog Ltd. Czyżby pośpiech przed blokadą na lata mocy stoczniowych, po zbliżających się zleceniach katarskich na budowę 100 jednostek?

Obecnie GasLog Ltd. zarządza flotą 18 metanowców (+11 innych) z nazwami miast od Skagen po Sydney (Warsaw, Windsor będą 19 i 20 jednostką). Z nazwami miast na litery: C (1 jednostka), G x5 (+Grecja), S x9, H x2 i W x2.
Tak dochodzę do wyjaśnienia tytułu obecnego wpisu – w przypadku poszukiwania i tworzenia nazw dla kolejnych jednostek np. z grupą miast na literę P, zgłaszam spółce GasLog pod uwagę Pruchnik! Nazwę bez szczególnych polskich liter (po zmianie), w przeciwieństwie do Poznania (czy też Gdańska lub Wrocławia, przy literach G i W).

Wacław Sałaban, czerwiec 2019 r.

PS Śledzę poczynania FLEX RANGER, który po załadunku w Corpus Christi, w dniach 07-08.06.(h2400), obrał kurs na Europę i opłynął Bermudy od północy, co jednoznacznie sugeruje wejście do La Manche lub opłynięcie Szkocji od północy. 
Dzisiaj, po przejściu Kanału Sueskiego, Al Nuaman zadeklarował Skagen: ETA 26/27.06. Czyli wiezie na Bałtyk 48 dostawę katarską. Będzie to ósme zawinięcie tego metanowca – bezwzględny lider, w tym roku zawinie po raz wtóry! 

* Przypomnę zbieg okoliczności: 16 października, późnym wieczorem, PGNiG poinformowało o podpisaniu 2 umów długoterminowych na dostawy LNG od dwóch powiązanych, amerykańskich, firm Venture Global Calcasieu Pass oraz Venture Global Plaquemines LNG. Według oficjalnego komunikatu PGNiG, umowy zostały podpisane 28.09.2018, a istotne czasowo opóźnienie informacji o zawarciu umów było wymuszone rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Były to pierwsze umowy z formułą FOB - odbiór po stronie kupującego.


W Kostrzynie Pol’and’Rock Festival, a w Pruchniku okładanie i palenie kukły apostoła!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,