sobota, 11 stycznia 2025

Rok bezużyteczności Kanału Sueskiego

W rocznicę bezradności międzynarodowej w kwestii bezużyteczności Kanału Sueskiego, został do Polski wyekspediowany 153-ci ładunek katarskiego LNG, jako 74-ta wysyłka do Europy wokół Afryki w tym czasie. Właśnie mija rok nastania bezużyteczności Kanału Sueskiego, tj. od 11.01.2024 roku.

Na 74 wokół afrykańskie realizacje do Europy składają się dostawy do włoskiego Rovigo/Adriatic LNG x50 (w tym 1 płynąca prawdopodobnie do Rovigo), do Świnoujścia x21, oraz do francuskiego Fos-sur-Mer/FOS Cavaou x2 i belgijskiego Zeebrugge x1. Te ostatnie 3 wymienione realizacje odbyły się w początkowym okresie „blokady” - do V-2024. Zmonopolizowanie wysyłek do klientów na NW od Kataru jest zdumiewające. Dodatkowo w tym czasie prawie zamarł ruch jednostek Q-Max do Europy - tylko 5 w roku 2024! Na typowo ok. 20-40 w latach poprzedzających.

Międzynarodową bezradność na WSPÓLNY(!!!) terroryzm społeczności południowego Bliskiego Wschodu oraz wschodniego narożnika Afryki wyjaśnia fakt, że głównym poszkodowanym finansowo jest Egipt. A cóż on może?
Armatorzy flot opływających Afrykę ponoszą większe koszty spowodowane wydłużonym czasem marszrut dowozowych do/z Europy o 10-14 dób, zależnie (od/do) lokalizacji portów. Najniekorzystniej jest z Zatoką Perską i Środkowym Wschodem. Ale te koszty są obniżone brakiem 2-krotych opłat kanałowych! Ciekawe jak się powodzi egipskim pilotom kanałowym?     

Do świnoujskiego Gazoportu po raz 6-ty przypłynie Al Kharaitiyat (Q-Flex/HHI) po prawie 3 latach niebytności. Tuż po załadunku 10-11.01. i wypłynięciu z Ras Laffan ogłosił ↓.

Zawinięcie i rozładunek dostawy katarskiej w 2-giej połowie II-2025 sugeruje jej jednostkowość w tym miesiącu, co nie będzie czymś szczególnym [tabela].
Pomiędzy ostatnią oficjalnie zapowiedzianą dostawą: [334.] - BW Pavilion Aranda ETA 18.01., a awizowaną w tym wpisie, można „upchać” w Terminalu Świnoujście nawet 5 odbiorów. Na pewno nie będą z Calcasieu Pass od Veture Global. Kontraktowo minimum 46-ta i 47-ma nie odebrana. Tak, skrupulatnie liczę.
Dzisiaj 11.01. na załadunek w terminalu Plaquemines (Venture Global) zacumował jako 3-ci, „obcy” metanowiec Isabella - Maran Gas Maritime.

Wacław Sałaban, styczeń 2025 roku.

PS Dużą frajdę sprawił mi wszelki brak informacji o 7-mym pobycie najstarszego „naszego” XY Knutsen OAS w świnoujskim  Gazoporcie! Tak, nie było CO pisać o kolejnej zaistniałej sytuacji … spieprzaj dziadu 2 [do kwadratu]!
A Ku Morzu nadal jest niedostępna!

Karol Nawrocki jest „obywatelski" tak jak Milicja Obywatelska,
która trwała 46 lat - on ma 42 i ma … doświadczenie życiowe!

15 komentarzy:

  1. Może kogoś zainteresuje zbieranie i archiwizowanie danych załadunkowych w nowym, 8-mym amerykańskim, masowym terminalu wytwórczym Plaquemines (Venture Global). Trwa 3-ci załadunek ↑. Tak, wymaga to systematycznej, prawie codziennej, obserwacji. Do ok. 10-tej wysyłki będę osobiście obserwował ten eksport spotów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jakby to dobrze ugryźć i nad tym posiedzieć to możnaby stworzyć skrypt który wyśle Ci powiadomienie o tym że określona jednostka właśnie znajduje się na długości i szerokości geograficznej tego terminala . trzeba by ustawić jakiś zakres odległości od ustalonych koordynatów bo nie wiem ile tam jest lub będzie w przyszłości stanowisk do załadunku. Utworzyłem już skrypt który z powodzeniem śledzi 131 jednostek. Tylko jak mam wytypować jednostki które mogą być tam załadowywane. Misiałbym zrobić sporą nadwyżkę aby uniknąć jakiegoś przeoczenia

      Usuń
    2. Współrzędne jedynego stanowiska załadunkowego [29,608; -89,884].
      Liczba metanowców to ok. 760 jednostek, ich lista np. w https://www.igu.org/resources/2024-world-lng-report/ , ale bez ok. 30-tu najnowszych.
      Obecnie na załadunek oczekuje kolejny LNGC Flex Rainbow.

      Usuń
    3. No tak , ale chyba te najstarsze jak LNG SOKOTO, czy BILBAO KNUTSEN raczej nie będą tam ładowane. Również katarskie Q-flexy. Chyba bym wykluczył wszystkie IMO 92***** i 93***** to już jakieś 100 jednostek odpada

      Usuń
    4. Chcociaż z drugiej strony , może na razie nie warto . W chwili obecnej sprawdzenie 130 jednostek zajmuje skryptowi około minuty więc te 760 powinno zająć pięć do sześciu minut. Ale jak już czas pracy przekroczy 10 minut to wtedy można zacząć rozważać eliminację niektórych

      Usuń
    5. Powinieneś otrzymać powiadomienie

      Usuń
    6. Działa, potwierdzam. Czy po odejściu/ziknięciu będzie komunikat?

      Usuń
    7. Jeśli to jakoś wymyślę i opracuję.kluczowa tu jest częstotliwość sprawdzeń no i fakt że system z którego skrypt "zasysa pozycje" może mieć pewien poślizg czasowy i jednostkę tam wyłapie chociaż faktycznie już jej nie będzie. Raczej osiągnięcia stopnia dokładności wpływania i wypływania jednostek co do minuty to bym się nie spodziewał

      Usuń
    8. Bez przesady! Reakcyjność - sygnalizacja: pojawił się/znikł, do wymiaru 1 doby będzie, super wystarczająca. To nie ma dorównywać AIS!

      Usuń
    9. on w sumie już tam trochę stoi to może dziś będzie wypływał i uda się to przetestować

      Usuń
    10. Flex Rainbow się ruszył

      Usuń
  2. To okienko 22.01 to Asklipios z ostawą od CMI

    OdpowiedzUsuń
  3. Z kamerki na latarni widać ch**

    OdpowiedzUsuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,