wtorek, 1 października 2019

Al Bahiya - kolejny debiut Q-Flex w Świnoujściu

24. debiutant wypłynął załadowany z Ras Laffan rano 19.09. Obecnie, od rana 01.10., kotwiczy na redzie Malty i ma zapas dwóch tygodni na dopłynięcie do Zatoki Pomorskiej, z deklarowanym ETA 26.10. h0600 jeszcze CEST! Zmiana powrotna czasu nastąpi 27.10. o h0300 CEST - na h0200 CET.

Po drodze z Ras Laffan, jeszcze w Zatoce Perskiej, wyprzedził go Al Kharsaah (też jeszcze nie zawijał do Świnoujścia), który wypłynął 2,5 godz. po Al Bahiya i przepływał Kanał Sueski dobę wcześniej (27.09.). Al Kharsaah zmierza do walijskiego Milford Haven z bliskim ETA 07.10.
  

Cieszy mnie przypłynięcie na Bałtyk tego metanowca klasy Q-Flex. Jest najmłodszym, zarazem, raczej ostatnim wybudowanym tego typu gazowcem. Został oddany do eksploatacji w styczniu 2010 roku. Powstał jako zakończenie najdłuższej serii (16 jednostek) w stoczni Daewoo. W pozostałych dwóch stoczniach powstało 15 Q-Flex (w Hyundai - 8, w Samsung - 7). Od najstarszych jest młodszy o ponad 2 lata.
Zgodnie z projektowymi założeniami, również stawkami amortyzacji podawanymi w corocznych sprawozdaniach firmy Nakilat, planowany okres eksploatacji jednostek Q-Flex (i Q-Max) wynosi 40 lat. To by znaczyło, że Al Bathiya powinien „dopłynąć” do półwiecza XXI wieku!
W historii budowy serii Q-Flex, przedostatnim, poprzedzającym Al Bahiya i oddanym miesiąc wcześniej (XII 2009 - również stocznia Daewoo), czyli najbliższą „siostrzaną” jednostką jest bardzo dobrze w Polsce zanany Al Nuaman.


Zawinięcie Al Bahiya na Bałtyk będzie 24 debiutem spośród 31 istniejących Q-Flex. Ta jednostka pływa pod banderą Wysp Marshalla, MMSI 538003349, pływał/pływa w czarterze Qatargas (starego/nowego).
Szukając w internecie ciekawostek i interesujących zdjęć tego gazowca, można odnieść wrażenie o zapomnieniu, pominięciu tej kończącej serię* jednostki, identycznie jak w wielodzietnej rodzinie**.

Wacław Sałaban, 01.10.2019 r.

* ale nie kończącej to olbrzymie zamówienie dla koreańskich stoczni, opiewające na 45 metanowców (31x Q-Flex i 14x Q-Max). Gigantyczny kontrakt zakończyło oddanie w 2010 roku trzech jednostek Q-Max: Zarga (w III), Aamira (w V) i Rasheeda (w VIII) – wszystkie przekazane od głównego budowniczego tej serii, ze stoczni Samsung.
** gdy pierworodne dziecię połyka monetę, rodzice w te pędy wydzwaniają na pogotowie ratunkowe, gdy monetę połknie drugi potomek, spokojnie oczekują stolca w nocniku, w przypadku trzeciego dziecięcia połykającego monetę, pogotowie ratunkowe i nocnik nie budzą zainteresowania – głowa rodziny w skupieniu zapisuję nominał połkniętej monety, aby w przyszłości, latorośli - młokosowi potrącić stosownie z kieszonkowego [autor bloga jest ojcem dwójki dzieci, a ta zasad wnucząt nie dotyczy!]. 


neo-komunizm z kościelną twarzą:

Oddam wolność i praworządność za:
500+, 300+ i minimalną płacę 4000 (z 17% PIT), oraz za 13+14-tą emeryturę!
-
My wam damy kaskę, wy (towarzysze) dajcie nam waadzę!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,