niedziela, 20 października 2019

Komunikat PGNiG o Raporcie Rocznym i nagrodzie

Na stronie www PGNiG [ http://pgnig.pl ] w dniu 17.10.2019 został zamieszczony komunikat:
17.10.2019 Raport Roczny GK PGNiG najlepszym raportem w Polsce.
Raport Roczny PGNiG otrzymał Pierwszą Nagrodą Główną w konkursie „The Best Annual Report” w kategorii „Przedsiębiorstwa” za 2018 rok. Grupa otrzymała również wyróżnienia za najlepszą wartość użytkową raportu dla akcjonariuszy i inwestorów oraz … .
Chwalenie się przez korporację jest jedną z postaci tego jestestwa! Ale … .

Z ciekawości zajrzałem do linku z tym raportem rocznym za 2018, do jego części:
Zmiana struktury importu >>> Rynek Hurtowy - PGNiG >>> Dostawy gazu LNG (już tu mnie letko zmierziło: najlepszy raport i masło maślane / gaz LNG!). Nieprzypadkowo zacząłem lekturę od tego fragmentu Raportu Rocznego.
Generalnie zawarte w tej części wszelkie liczby, wielkości ładunków, terminy i nazwy jednostek dowożących LNG zgadzają się z …moimi obserwacyjnymi zestawieniami :-) Ale … .

W drugim akapicie jest informacja o zawarciu drugiego kontraktu z Qatar Liquefied Gas Company Limited (określanego umową dodatkową), obowiązującego od początku 2018 w wymiarze podwyższonym przez pierwsze 3 lata (2018-2020) do 2,17 mln ton LNG rocznie (potem 2 mln) - liczone łącznie z obu kontraktów.
Dalej jest informacja o odebraniu z Kataru 18-tu ładunków w 2018 roku. Hmm …, tu zwracam uwagę, aby odebrać 2,17 mln ton LNG, to trzeba zrealizować 24 dowózki metanowcami klasy Q-Flex! Nawet 18 zawinięć jednostek Q-Max nie obsłuży 2,17 mln ton LNG.*
W Raporcie ani słowa o pozostałych sześciu ładunkach (Q-Flex), dlaczego ich nie odebrano? Czy przypadkowo, właśnie w tej części, nie podano średniej wielkości ładunków z Kataru? Aby czytający raport nie skorzystał z kalkulatora?


Dalej jest lepiej. Lektura o dostawach spotowych i średnioterminowej (kolejne akapity), umożliwiła mi usunięcie w moim zestawieniu 3 zapisów kursywą (znaczących: Prawdopodobnie) w kolumnie dostawca/reeksporter (poz. 06, 07 i 09).

Czekam na Raport Roczny 2019  - zwłaszcza dotyczący pierwszego półrocza - może wyjaśni się kilka znaków zapytania (?). Nie jestem akcjonariuszem i inwestorem. Jestem klientem indywidualnym PGNiG (na cele grzewcze) i … OBSERWATOREM: PGNiG/Gaz System/Polskie LNG/gazoport :-)

Wacław Sałaban, październik 2019 r.

* Przypomnienie/wyjaśnienie: zawinięcia metanowca klasy Q-Max do świnoujskiego gazoportu nie ogranicza tor podejściowy (identyczne zanurzenie jak Q-Flex - do 12,5m), również nie wejście do basenu portowego (szerokość + 4-5m) i nie brak możliwości obrócenia metanowca w basenie (długość +30m). Ogranicza i wyklucza rozmiar stanowiska cumowniczego (rozładunkowego), tzn. wąskie rozmieszczenie zaczepów cumowniczych. NIC WIĘCEJ!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,