czwartek, 20 października 2022

BW Magnolia z kolejnym spotem

Po raz 3 przypłynie BW Magnolia, z drugim historycznie ładunkiem z Point Fortin z Trynidadu-Tobago, inaugurując listopadowy import LNG przez Terminal Świnoujście. ETA 02.11. z możliwym wpływaniem w porze nocnej - tak jak uprzednio. Wypłynął z Point Fortin 05.10., a od 14.10. pęta się po zawietrznej Wysp Kanaryjskich w oczekiwaniu na … dyspozycję o zawinięciu do … Świnoujścia.

BW Magnolia zadebiutował i zawijał już 2-krotnie w 2022 roku z dostawami:
[163.] - 02.05. - spot z Freeport (załadunek odbył się > 1,5 miesiąca przed pożarem w terminalu),
[176.] - 11.07. - spot z Sabine Pass (załadunek nie całkowity, ok. -120 GWh).

Pierwszą dostawą z Point Fortin była: [86.] - 05.03.2020 - dowieziona przez Bilbao Knutsen / 838 GWh - jest to najmniejszy historycznie ładunek odebrany w Terminalu Świnoujście, nie licząc dostawy współdzielonej z Revithoussa: [72.] - Arctic Aurora z norweskim LNG z Melkøya.

Kto zainauguruje listopad już wiadomo, ale nadal jest nie pewne, czy dostawa realizowana przez Marvel Swan - obecnie wyczekuje na swoje zawinięcie kotwicząc na redzie (ETA 25.10.), będzie piątą i końcową w październiku?

Wacław Sałaban, październik 2022 roku.

PS Pisanie, że Marvel Swan przypłynął z ładunkiem LNG z Lake Charles (po załadunku w Hackberry), jest tym samym co napisanie, że MS przypłynął do Szczecina (na rozładunek w Świnoujściu)! Litości! Geografia!!! Gdy pisuje tak wierszówkowiec z pap-u, to …pies mu mordę lizał, ale jeśli to pisuje osoba chlubiąca się tematyką morską, to …mierzi!
Tym bardziej, że będzie to już 6 dostawa z Hackberry! A że tak pisują nawigatorzy na mostkach metanowców (w AIS), to mnie nie dziwi i nie jest usprawiedliwieniem przy powielaniu! W obecnych czasach, dla nawigatorów portami są wyłącznie miasta z…lotniskami!!! Inne, to keje/dalby załadunkowo-wyładunkowe…bez nazw, co najwyżej są oznakowane … cumowniczo. Dodatkowo, terminal w Hackberry jest nazwany Cameron LNG, a Cameron to miasto na odnodze głównego wejścia do Calcasieu Lake, ze zlokalizowanym na jego końcu Lake Charles! Hackberry leży pomiędzy Cameron - Lake Charles (z lotniskiem). Tym razem pominę link do tego nieprofesjonalnego zapisu.
PPS Identycznie bywa, gdy się głosi, że metanowiec płynie z „Corpus Christi” (w kontekście portu załadunku!), po załadunku LNG w Ingleside, w terminalu o nazwie Corpus Christi, położonym nad Corpus Christi Bay i nieopodal dużego miasta Corpus Christi - zlokalizowanego po drugiej stronie Corpus Christi Bay. Amerykański bajzel nazewniczy nie jest uzasadnieniem jego …niepojmowania.

tuzy:


3 komentarze:

 1. Dodam jeszcze, że w Cameron znajduje się - przy odnodze połączenia jeziora Calcasieu Lake i Zatoki Meksykańskiej - zakład skraplający zwany Calcasieu Pass LNG...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I dlatego często jednostki odprawione z Calcasieu Pass w AIS głoszą port wypłynięcia: Cameron lub Lake Charles, co dalej jest bezwiednie powielane. Konsekwentnie pisuję: Hackberry lub Calcasieu Pass, pomimo że jedno jest precyzyjnym określeniem portu, a drugie terminalu.

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

szarmancko, szczerze, szczodrze, szeroko, szybko, szyderczo,